Intensywność pojawiania się pasierbów, jest wykładnikiem prawidłowości cięcia. Jeżeli obciążenie latoroślami jest wystarczające, to pasierby rosną słabo. Silny wzrost pasierbów to sygnał, że powierzchnia liści w stosunku do wielkości systemu korzeniowego jest zbyt mała, np. po zbyt silnym cięciu, silnym ogłowieniu itp. W takim wypadku zostawia się więcej najwyższych pasierbów.
Rys. 168. Kolejność usuwania pasierbów. Wszystkie pasierby, i to jak najwcześniej, usuwa się: -z latorośli wyrastających z czopków zastępczych, -z pozostałych latorośli w strefie gron, bo strefa ta jest szczególnie chroniona przed zagęszczeniem.
Sytuacja pasierbów nad gronami, nie jest jednoznaczna. Aby grona były dorodne, i mogły dobrze dojrzeć, musi pozostać minimum 5-6 liści, zależnie od wielkości na każde grono i to liści sprawnych. Jeżeli latorośle rosną ładnie i zapewnią wystarczającą ilość liści – pasierby w większości można usuwać. Jeżeli natomiast latorośle rosną słabo lub też liście na nich zostały porażone przez choroby, to zostawiamy wszystkie lub większość pasierbów powyżej gron 8.
Rys. 169. Sposób usuwania pasierbów.
a- najlepiej, jeśli pasierby usuwa się przez wyłamanie, kiedy są jak najmniejsze, gdzieś do długości 5 cm. Wyłamywanie większych może zagrozić położonym w bezpośrednim sąsiedztwie pączkom zimowym,
b- pasierby duże najlepiej wyciąć za 2-4 liściem,
c- można też duże pasierby wycinać przy łozie, zostawiając wyraźny pieniek, ale w ten sposób traci się kilka młodych, wydajnych liści.
Rys. 170. Miejsce pojawiania się pasierbów na szpalerze
a-słupek rusztowania,
b-latorośle,
c-strefa pojawiania się pasierbów, a więc i młodych liści, a zarazem obu mączniaków.
Zdj. 34. Młody krzew Arkadii po silnym przerzedzeniu latorośli już od wiosny, którego siły od razu były skierowane tylko w te trzy latorośle. Latorośle te były kilkakrotnie uszczykiwane, czego nie widać na zdjeciu. Zdjęcie wykonane 26 sierpnia i widać, że liście jeszcze zielone a łozy już niemal zupełnie zdrewniałe! Taki krzew można ciąć dowolnie. Amator powinien się skupić przede wszystkim na tym, żeby otrzymać niewielką ilość ale dorodnych i dobrze zdrewniałych łóz.
Zdj. 35. Zdjęcie również wykonane 26 sierpnia. Młoda Arkadia zbyt mocno obiążona owocowaniem i latorośle znacznie wolniej drewnieją. Grona z obciętymi dolnymi końcami.
© winogrona.NET