winogrona

 
  menu:spis odmian:

Odmiany deserowe o dużych owocach:
 1. Regina
 2. Arkadia
 3. Brigantina
 4. Festivee
 5. Ajwaz
 6. Kesza
 7. Muskat Blu
 8. 217-40-3-1
 9. 217-40-3-6
 10. Agat Doński
 11. Nadjeżdża AZOS

Odmiany deserowe o mniejszych owocach:
 1. Prim
 2. Kristaly
 3. VI-20-8-2
 4. Wostorg
 5. Eszter
 6. Nero
 7. V 68021
 8. Minnesota
 9. aloszenka
 10. "perfumowany"

Odmiany deserowo-przerobowe:
 1. Rondo
 2. CsFT-61
 3. Michigan
 4. Seyval Blanc

Odmiany przerobowe:
 1. Regent
 2. Bianca
 3. Leon Milot
 4. Marechal Foch


Na ninieszych stronach opisuję wyłącznie moje osobiste podejście do uprawy winorośli.

OCHRONA PRZED CHOROBAMI .

Zalecenia ogólne:

 1. Nie dopuszczać do zagęszczenia krzewu. Krzewy prowadzić luźno, niezbyt nisko aby umożliwić przewiew pod nimi.
 2. Nie przeciążać owocowaniem i racjonalnie nawozić.
 3. Wygrabiać opadłe liście.
 4. Stosować odporne odmiany.

Jednak jeśli pokusimy się na odmiany wrażliwe choroba jest niemal pewna. W praktyce jest to prawie wyłącznie mączniak rzekomy. Ochrona winorośli przed chorobami jest w internecie dokładnie i szeroko opisana. Podam tutaj tylko kilka porad praktycznych.

- zakażenie wiosenne, tuż przed kwitnieniem (pierwotne) jest bardzo skuteczne. Wynika to stąd, że te zarodniki "z zimy" bardzo dobrze kiełkują a z drugiej strony młode liście są bardziej wrażliwe niż stare, a na wiosnę wszystkie są młode. Dlatego dwa pierwsze opryski tuż przed kwitnieniem i tuż po kwitnieniu /nazywane podstawowymi/ są bardzo ważne i potrafią uniemożliwić zakażenie. Do tych oprysków używamy najlepszych, najmocniejszych środków układowych. np. etatowy już Ridomil, itp. które mogą wnikać w liście.

- w życiu nie ma jednak tak łatwo: a to termin niedobrany, a to deszcz zmyje, albo zakażenie przyjdzie od sąsiada. Pojawią się owe słynne, oleiste plamy, lub jak "nadmuchane" rozmyte plamki itp. Wtedy trzeba opryskiwać dalej. Można jeszcze powtórzyć środkiem układowym, a potem już zapobiegawczo środkiem napowierzchniowym, uniemożliwiającym kiełkowanie zarodników, /np. miedzianem/.

- liście w miarę starzenia się nabierają odporności. Jest dobrze jeżeli znaczna część pierwszych liści zestarzeje się jako zdrowe. Bdą bazą dla krzewu. W miarę potrzeby kontynuujemy opryskiwanie środkiem zapobiegawczym, utrudniając już tylko rozprzestrzenianie się choroby. Zarodniki "letnie" nie są takie skuteczne ale jest ich masa.

- gdzieś po 15-tym sierpnia można usuwać porażone liście, choćby w ramach ogławiania, co może zmniejszyć dalsze zarażanie.

- przebieg choroby w bardzo dużym stopniu zależy od pogody w danym roku.

Powyższe informacje nie wystarczą do skutecznej walki z mączniakiem. Odsyłam do internetu. Dodam jeszcze, że czasem może pojawić się szara pleśń, powodująca gnicie owoców, oraz-chyba rzadziej- mączniak prawdziwy. Niektóre odmiany mogą być też gnębione przez przędziorki, /takie "minimszyce"/. Wprawdzie nie zabijają ale bardzo hamują wzrost. Pierwsze listki pozostają małe, są pomięte i jak podziurawione szpilką. Tutaj też odsyłam do internetu.

*

Wszelkie prawa do treści zamieszczonych na stronie są zastrzeżone. Zabrania się ich kopiowania i rozpowszechniania.