Fragment o prowadzeniu winorośli


Budowa krzewu - wybrane zagadnienia

Opis budowy krzewu ograniczymy właściwie tylko do budowy pączków i latorośli. Rola pączków.


Rys. 45. Schemat tworzenia się pączków.
a-pączek letni,
b-pączek zimowy,
c-rozwijający się pasierb.

Na wiosnę jest łoza z pączkami (w lewym górnym rogu). Z każdego pączka rozwinie się nowa latorośl z liśćmi. W kącie każdego liścia tworzą się pączki (na rysunku w kółkach). Grona i wąsy znajdują się naprzeciw liści, ale tym zajmiemy się później. Najpierw, mniej więcej 10-15 dni po rozwinięciu się liścia, w kącie ogonka liściowego utworzy się czubaty pączek letni. Po następnych ok.10 dniach, w jego „pachwinie” utworzy się pękaty pączek zimowy. Pączki letnie zaraz po utworzeniu, najczęściej już po tygodniu lub później, rozwiną się w pędy drugiego rzędu (w pasierby), a z jakiegoś powodu nierozwinięte lub powstałe później, zmarzną w zimie. Tak czy inaczej zimę przetrwają tylko pączki zimowe. Pączek zimowy jest pączkiem złożonym, składającym się z kilku pączków w jednej ”obudowie”, (pączek letni jest zawsze pączkiem pojedynczym). Jest tam jeden pączek silniej rozwinięty, pączek główny i kilka, jeden do trzech, a najczęściej dwa słabiej rozwinięte pączki zapasowe i można powiedzieć, że tak funkcjonują, jak się nazywają. Widać już, że ile pączków zostawimy na wiosnę, tyle będzie latorośli, liści i owoców w lecie.

Rys. 46. Budowa pączka zimowego Po lewej schemat pączka zimowego:
a-pączki zapasowe wewnątrz pączka zimowego „przycupnięte” u jego podstawy,
b-pączek zimowy,
c-pączek główny. (główny składnik pączka zimowego),
d-ślad po pasierbie,
e-ślad po ogonku liściowym.
Po prawej rozwój pączka głównego i sytuacja, w której pączki zapasowe stają się pączkami śpiącymi. Pozostają one u podstawy rozwijającej się z pączka głównego latorośli i co roku pokrywane są kolejnymi warstwami łyka i kory.

Położenie pączka zimowego bywa różne. Jeżeli zaczątek pasierba wcześnie odpadnie lub zostanie usunięty, to ślad po nim wypada przeważnie obok pączka zimowego, jak na rysunku powyżej. Natomiast jeżeli pasierb rośnie silnie, to pączek zimowy zostanie odsunięty i często spłaszczony, ale zawsze jego funkcja zostanie zachowana.
Tak wygląda wzrost latorośli w czasie.
Zależnie od odmiany, rejonu (klimatu) i roku różnice mogą być duże, tutaj został podany uśredniony przykład.
Kolejne stadia wzrostu latorośli.

Rys. 47. 1 maja.
Tak 1-go maja wyglądają najładniejsze i najmniejsze latorośle. Te najmniejsze szybko dorównają tym najładniejszym. U najlepiej rozwiniętych widać już w koronce zawiązki kwiatów, które szybko się wychylą. Nie ma jeszcze pączków w kątach liści.Rys. 48. 15 maja.
Tym razem już rysunek przeciętnej latorośli. Ma 4-5 normalnie rozwiniętych liści oraz powiększające się zawiązki kwiatów (a). W kątach liści są już pączki letnie (b), a w środkowej części latorośli już nawet zaczątki pasierbów. Pączków zimowych jeszcze nie widać.Rys. 49. 30 maja.
Latorośl ma już 6-9 liści i prawie całkiem dorośnięte kwiaty, a u niektórych odmian nawet zaczynają kwitnąć. Pączki letnie widoczne na całej latorośli, w części środkowej już rozwijają się w pasierby, a na odcinku „a“ pojawiają się już pączki zimowe.Rys. 50. 15 czerwca. Kwiaty właśnie przekwitły. Gdzieniegdzie sterczą jeszcze pręciki, zalążnie są już nabrzmiałe. Rozpoczyna się najbardziej intensywny wzrost jagód. Najdłuższe latorośle, które nie zostały uszczyknięte, sięgają prawie dwóch metrów, przeważająca ilość dorasta do zakładanej wysokości, a znaczna część jest już uszczyknięta. W pewnym sensie można powiedzieć, że wszystko, co się miało wydarzyć, już się wydarzyło.
a-strefa liści poniżej gron, pasierby zostały usunięte,
b-strefa gron, najwyższe kwiaty i wszystkie pasierby zostały usunięte,
c-strefa wąsów i ewentualnie pasierbów.

Wzrost i rozwój winorośli jako rośliny wybitnie ciepłolubnej trwa krótko, ale burzliwie. Okres między 15V a 15VII to czas najbardziej intensywnego wzrostu latorośli, a połowa sierpnia to dla winorośli początek jesieni. Od połowy sierpnia już nic nowego się nie dzieje. Wzrost prawie ustaje, liście od dołu zaczynają się przebarwiać, dojrzewają najwcześniejsze odmiany, początek drewnienia latorośli.

winogrona.NET

© winogrona.NET